Obvod
Vhodné pre žiakov 3. – 9. triedy. Súprava je pre 6 žiakov.
Cieľom väčšiny úloh je zostaviť z dielikov zakreslený tvar a vypočítať jeho obvod. V zadaní sú niektoré dĺžky presne dané, iné treba odvodiť. Zostava tak aktivuje logické myslenie. Používanie sady už na prvom stupni žiakom veľmi uľahčuje zložitejšie výpočty obvodov nepravidelných tvarov na druhom stupni.
Dieliky sú označené veľkosťou v centimetroch, čím dochádza k prirodzenému rozvoju odhadovania dĺžok úsečky. Zostava obsahuje aj dieliky s "polkou centimetra" (2,5 cm, 7,5 cm). Zložitejšie úlohy (karty 5 - 8) tieto dieliky využívajú vo väčšej miere, takže žiaci prirodzenou cestou skúšajú aj sčítať či násobiť desatinné čísla.
Zostava obsahuje aj zaoblené dieliky, polkružnice a štvrťkružnice. Pre nadanejších žiakov je tu aj zaoblený dielik s neznámou dĺžkou. Žiaci môžu sami vymyslieť spôsob, ako zmerať jeho dĺžku (povrázkom, gúľaním po pravítku a pod.). Je tak možné počítať obvody tvarov so zaoblenými stranami aj v ročníkoch, kedy ešte žiaci nepoznajú vzorec na výpočet obvodu kruhu. Obvody sú tak vyučované kreatívne, upevňuje sa ich povedomie o danom pojme.
Zostava obsahuje 264 plastových dielikov rôznej dĺžky od 2 do 20 cm, prehľadne označené. Ďalej zostava obsahuje 4 druhy obojstranných kariet s úlohami (každý typ 6x) a jednu kartu s riešením. Niektoré úlohy sú zadané pomocou čísel, niektoré majú slovné zadanie. Dieliky sú vyrobené z pružného materiálu, za bežných okolností nedochádza k poškodeniu dielikov. Množstvo dielikov je pre šesť žiakov viac ako dostatočné, nestáva sa, že by pochybilo. Súprava tak bude plne funkčná aj v prípade straty niektorých dielikov.
Pedagogické tipy:
- Skúste sadu od počiatku nazývať "obvodové tyčinky". Žiaci si tak ľahšie priradia slovo „obvod“ k tejto aktivite a nebude tak často dochádzať k zámene obvodu za obsahu.
- Spočiatku je vhodné nechať žiakov postaviť tvar a potom im pomôcť, aby použité tyčinky zoradili do jedného radu. Lepšie sa im vytvorí predstava obvodu ako "zahnutej dĺžky" a nebudú mať problém s použitím správnej jednotky.
- Nadanejších žiakov bude pravdepodobne viac baviť vytvárať vlastné zadanie pre ostatných.
- Je to síce finančne náročnejšie, ale odporúčame zakúpiť sady pre polovicu triedy, organizácia výučby je potom oveľa jednoduchšia. Učiteľ môže nechať polovicu triedy samostatne pracovať so zostavami a medzitým sa venovať druhej polovici triedy.
- V prvých triedach alebo u slabších žiakov je možné tyčinky použiť na zlepšenie predstavy čísel. Každá tyčinka je označená číslom podľa dĺžky. Môžete tak "sčítať" čísla tým, že jednotlivé dieliky dávate za seba do radu a meriate výslednú dĺžku. Tyčinky môžete využiť aj na ostatné matematické operácie, porovnávanie čísel ("nájdite všetky tyčinky, ktoré sú kratšie ako 10 cm, ..."), alebo napríklad na vytváranie obrázkov.