Zlomky

Zostava pre 5 žiakov, odporúčané pre 4.–7. triedu

Zostava obsahuje oranžovú podložku, rozdelenú na dvadsaťštvrtiny. Ďalej šesť druhov farebne odlíšených prstencov, ktoré znázorňujú rôzne typy zlomkov (deliteľa položky 24). Vďaka vnútornej drážke je možné prstence klásť na seba alebo na podložku, takže je na vnútorných výstupkoch vidieť rozdelenie celku na všetky typy zlomkov naraz. Ďalej zostava obsahuje 7 druhov dielikov, ktoré zodpovedajú prstencom a podložke. Zostava obsahuje aj karty so zadaním a kartu s riešením.

Karty s úlohami postupne navedú žiakov na to, aby si „rukami“, pomocou plastových dielikov alebo prstencov, vyskúšali základné zručnosti pri práci so zlomkami. Žiaci napríklad zlomky modelujú, prevádzajú na zmiešané čísla, porovnávajú, rozširujú a krátia, sčítajú alebo násobia. Zostava pomáha pochopiť základné princípy, ktoré potom uľahčia prechod k všeobecným postupom pri počítaní so zlomkami.

Kariet je 5 typov, farebne odlíšených. Každý typ kariet s úlohami má dva varianty. Mladšie alebo slabšie deti môžu využiť obe karty a tým si základy lepšie zafixovať, staršie alebo nadanejšie deti môžu vypracovať iba jeden variant z každej karty. Jeden variant kariet obsahuje celkom 47 úloh.

Pedagogické tipy:

Prstence sú veľmi názorné pri krátení zlomkov. Žiak si nájde zlomok podľa výstupkov na okrajoch prstencov. Potom prekrýva prstenec inými prstencami a hľadá, ktoré prstence sa čiastočne prekrývajú svojimi výstupkami.

Rovnako tak je užitočná podložka, rozdelená na 24 dielikov. Žiaci napríklad sčítajú zlomky tak, že sčítané zlomky umiestnia za seba na podložku a zistia, "koľko dvadsaťštvrtín je výsledok". Pomocou prstencov potom výsledok skrátia na základný tvar. Cieľom nie je hneď od začiatku nachádzať najmenšieho spoločného menovateľa, ale pochopiť princíp. Potom sa vám nestane, že pri sčítaní tretín a štvrtín žiaci dostávajú sedminy.

Odporúčame zakúpiť sady pre polovicu triedy. Žiaci so zostavou pracujú takmer samostatne a učiteľ má tak možnosť venovať sa ostatným deťom.

Deti by mali zapisovať riešenie do svojho zošita a po vyriešení jednej strany si skontrolovať riešenie a snažiť sa pochopiť svoje chyby. Pokojne nechajte deti v skupinkách, aby si radili navzájom. Učivo zlomkov je pre veľké množstvo detí ťažké a nie je od veci si niečo zafixovať tým, že to druhému vysvetlíme.

Dajte deťom čas postupovať pomaly, niektorí to skutočne potrebujú. Je dobré dať žiakom prvé dve karty (z piatich) už na prvom stupni alebo v šiestej triede. Teda predtým, než začnete zlomky brať ako veľkú tému.

Zostava si nekladie za cieľ žiakov naučiť počítať so zlomkami, iba im uľahčuje pochopenie podstaty. Precvičovanie inými cestami je potom ešte nutné. Preto u tejto sady nie je zlé žiakom témy „dávkovať“, napríklad im dať iba 3. kartu (rozširovanie zlomkov). V ďalšej hodine žiaci precvičujú inými formami. Až potom im ponúknete ďalšiu kartu.